TÜRKİYE VE DÜNYADA YÜZEY HAZIRLAMA STANDATLARI NELERDİR?

TÜRKİYE VE DÜNYADA YÜZEY HAZIRLAMA STANDATLARI NELERDİR?

Kumlama işlemi çeliğin yüzeyinde istenmeyen oluşumların ne derecede temizlendiğine ve yüzeyin hangi ölçüde aşındırıldığına göre derecelendirilir. Bu konuda Dünyada bazı standart derecelendirmeler vardır. Türkiye’de İsveç standardı olan “Swedish Standards For Ground Vibrations And Airblast” SA 1, SA 2, SA 2,5 ve SA 3 dereceleri kullanılır. Bu derecelendirme ölçüleri TSE kurumunca TS EN ISO 8501-1 olarak aynen kabul edilmiştir. 

Yüzey hazırlama standartları, maliyetleri en aza indirmek ve kaplama ömrünü en üst seviyeye çıkarmak için vardır. Beyaz Metalin, özellikle bakım işlerinde, elde edilmesi pahalıdır ve tipik olarak, başarısızlığın maliyetinin yıkıcı olduğu kritik uygulamalar için ayrılmıştır.Yüzey hazırlığı, bir yeniden boyama projesinin maliyetinin %40'ı tutar.Ticari olarak korozif olmayan ortamlar ve hizmet ortamları için uygundur. Fırçalama, eğer bu kadarıyla kurtulabilirse kısa vadede para tasarrufu sağlar.

NACE International kısa bir süre önce beş yeni ıslak aşındırıcı püskürtme standardı yayınladı. NACE/SSPC: ''Society for Protective Coatings'' ortak standartları, ıslak aşındırıcı püskürtme temizleme yöntemi kullanarak bir karbon çeliği yüzeyinin belirli bir yüzey temizliği derecesine hazırlanmasına yönelik süreçleri tanımladı. Oluşturulan her standart, beyaz metal, beyaza yakın metal, ticari, endüstriyel ve fırçalamayi içeren beş temizlik seviyesinden birini temsil ediyor.Bu standartlar aşağıda detaylı olarak yer verilmiştir.

BEYAZ METAL KUMLAMA
Temiz Çelik için Kumlama Temizliği (SP 5 / NACE #1 / SA 3)    

Beyaz Metal, en yüksek aşındırıcı kumlama temizliği sınıfıdır. Koyuluklara, çizgi veya lekelere izin verilmez. Büyütülmeden bakıldığında, yüzey görünür yağ, gres, toz, kir, hadde tofulu, pas, kaplama, oksitler, korozyon ürünleri ve diğer yabancı maddelerden arınmış olmalıdır.

Beyaz metal, kaplamanın bozulmasının yıkıcı etkilerinin fazladan maliyet için haklı bir gerekçe olabildiği durumlar, yani yüksek sıcaklık, yüksek basınç ve korozif ortamlarda çalışan çelikler ve nükleer reaktörler, türbinler, kimyasal tank balataları, denizaltılar vb. için belirtilmiştir.

Gevşek yapışan malzeme: %0 Sıkıca yapışan malzeme: %0 Lekeler, çizgiler, koyuluklar: %0

BEYAZA YAKIN KUMLAMA
Çok kapsamlı Kumlama Temizliği (SP 10 / NACE #2 / SA 2.5)


Beyaza Yakın Kumlama Temizliği, koyuluklar, izler ve lekelerin yüzey alanının %5'i ile sınırlandırılması gerektiğini belirtir. Beyaza Yakın, Beyaz Metal için yapılan kumlamanın avantajı eklenen masrafı haklı çıkarmadığı durumlarda belirlenir.

Beyaza Yakın tipik olarak, kimyasal dökülmeler ve dumanlar, yüksek nem ve tuzlu suya yakınlık gibi ağır çevresel koşullara maruz kalan çelik üzerinde yüksek performanslı kaplamalar için belirlenmiştir. Genellikle petrol sondaj kuleleri, tersaneler ve diğer deniz ortamları için belirtilir.

Gevşek yapışan malzeme: %0 Sıkıca yapışan malzeme: %0 Lekeler, izler, koyuluklar: Sa 2 ½ %15

TİCARİ KUMLAMA
Kapsamlı Kumlama Temizliği (SP 6 / NACE #3 / SA 2)


Ticari Kumlama Temizliği, sıkıca yapışan tüm maddelerin uzaklaştırılması gerektiğini belirler. Lekeler, çizgiler ve koyuluklar yüzeyin %33'üne kadar kalabilir.

Ticari, yüksek fakat mükemmel olmayan bir temizlik derecesi sağlandığında belirlenir. Tanklar ve köprüler gibi korozif olmayan ortamlarda ve atmosferlerde hizmet veren ürünleri yeniden boyamak için yaygın olarak kullanılır.


Gevşek yapışan malzeme: %0 Sıkıca yapışan malzeme: %0 Lekeler, çizgiler, koyuluklar: %33

ENDÜSTRİYEL KUMLAMA
(SP 14 / NACE #8)

Endüstriyel Kumlama Temizliği, sıkıca yapışan maddenin %90'ının uzaklaşması gerektiğini belirtir. Yüzeyin %100'ünde pas, hadde tofulu ve eski kaplamalardan kaynaklanan koyuluklar, çizgiler ve lekeler bulunur.

Endüstriyel, mevcut kaplamanın ince, iyi yapışmış ve yeni kaplamayla uyumlu olduğu koşullar için tanımlanmıştır. En son aşındırıcı kumlama standardıdır ve yaygın olarak belirlenmemiştir. ISO'nun buna uygun bir şartnamesi yoktur.


Gevşek yapışan malzeme: %0 Sıkıca yapışan malzeme: %10 Lekeler, çizgiler, koyuluklar: %100 

FIRÇALAMA 
Hafif Kumlama Temizliği (SP 7 / NACE #4 / SA 1)

Fırçalama, gevşek pas, hadde tofulu ve kaplamaları çıkarmak ve yeni bir kaplama hazırlığı için bir yüzeyi eşit ve düzgün şekilde pürüzlendirmek için belirlenmiştir. Sıkıca yapışan malzemelerin kalmasına izin verilir.

Fırçalama, gemi gövdesi çürüme önleyici boya gibi beklenen kaplama ömrünün kısa olduğu veya ılıman atmosferlerde ve kırsal yerlerde, bir tankın dışı gibi korozif olmayan hizmet ortamları için tavsiye edilir.

Gevşek yapışan malzeme: %0 Sıkıca yapışan malzeme: %100 Lekeler, çizgiler, koyuluklar: %100