OTOMATİK BOYA SİSTEMLERİNİN TRANSFER VERİMİNİ BELİRLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

OTOMATİK BOYA SİSTEMLERİNİN TRANSFER VERİMİNİ BELİRLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

TRANSFER VERİMİ NEDİR? 

Bir nesneye püskürtme yaparken püskürtülen malzemenin bir parçası mutlaka nesnenin etrafına da püskürtülür. Transfer verimliliği terimi, püskürtme tabancasından/tabancalarından dağıtılan malzeme miktarı ile nesne üzerine püskürtülen boya miktarının karşılaştırılmasını ifade eder. Transfer verimliliği yüzde olarak ifade edilir. %60 transfer verimliliği, püskürtülen malzemenin %60'ının hedefe gerçekten ulaştığı anlamına gelir. Son kat püskürtme işlemi sırasında püskürtme kabininde veya diğer alanlarda %40'lık denge kaybı yaşandı. Transfer verimliliği = püskürtülen miktar ve hedefe ulaşan miktar karşılaştırması
 (1) Sıvı     (2) Yüzey     (3) Tozuma


TRANSFER VERİMLİLİĞİ NEDEN ÖNEMLİDİR? 

 

Transfer verimliliğini artırarak boya kaybını azaltıyoruz.  Bu, salınan VOC'lerde azalmayı sağlamanın yanı sıra karışım odası filtrelerinizin ömrünü uzatır. Farklı püskürtme aplikatörlerinin kullanılması sonucunda transfer verimliliği  artırılabilir. Transfer verimliliğini en üst düzeye çıkarıp daha az boya püskürtme sayesinde üreticiler paradan tasarruf edebilir, bakım ihtiyacıyla birlikte hem filtre maliyetlerini hem de VOC emisyonlarını azaltabilir. 

TRANSFER VERİMİNİ NE BELİRLER? 
 

Yüksek transfer verimliliği elde etmekteki en büyük faktör doğru püskürtme tabancasını seçmektir. Amaçlanan uygulama için en verimli püskürtme tabancasını seçmek, püskürtme işleminizin verimliliğini optimize etmek açısından önemlidir. Geleneksel havalı püskürtme, uyumlu, HVLP, hava destekli, elektrostatik ve döner atomizer: bunların tümü, uygulamaya bağlı olarak harika avantajlar sunar.

Transfer verimliliği

1) Konvansiyonel
2) HVLP
3) Havasız
4) Hava Destekli
5) Elektrostatik
6) DönerGenel olarak, her püskürtme teknolojisinin avantajları ve dezavantajları vardır. Üretim hattınız için en yüksek gerekliliğin ne olduğunu belirlemek, uygulamanıza hangi püskürtme teknolojisinin uyacağını saptamanıza yardımcı olacaktır. Operatör teknikleri, uygun tabanca kurulumu, püskürtme kalıbı yüksekliği, püskürtme kabinindeki topraklama ve hava koşulları gibi diğer faktörler de transfer verimliliğini etkileyebilir.