İLK YOL ÇİZGİSİ NASIL BAŞLADI?

İLK YOL ÇİZGİSİ NASIL BAŞLADI?

Başlangıçta, beyaz çizgi işaretleri yüksek oranda eğilimli alanlarda çarpışmaları ve kazaları azaltıp azaltmayacağını görmek için bir deney olarak kullanıldı. İlk beyaz çizginin Birmingham, Sutton Coldfield'e yerleştirildiğine inanılıyordu, çünkü burası özellikle dikkatsiz sürüşle ilgili yinelenen sorunlarla karşılaşan bir bölgeydi. Bunun başarılı olduğu kanıtlandıkça, yol işaretleri ve tasarımları gelecekteki yollarda hayati bir güvenlik özelliği haline geldi. Yol işaretleri, sonraki yıllarda diğer çeşitli ülkelerde uygulandı.

1911 – Yol çizgisinin doğuşu

ABD'de Michigan'da dünyada kaydedilen boyanmış ilk yol çizgi işareti ortaya çıktı.Yollar Kurulu başkanı giderken yolda beyaz iz bırakan bir süt kamyonuna tanık olmasından ilham aldı. Yani yollardaki ilk endüstriyel boyama projesinin sütle yapıldığını iddia edebilirsiniz…

1918 – İngilterede ilk yol işareti

1918'de bazı Birleşik Krallık yollarına beyaz çizgi yerleştirildi ve bu aslında ilk uygulanan işaretti.Birkaç yıl sonra bu çizgiler ülke genelinde birçok yolda belirgin hale geldi.

1926 – Yol işaretleme resmileşti

İlginç bir şekilde, beyaz çizgi Birleşik Krallık'taki neredeyse tüm yollarda kullanılmasına rağmen, bu işaretlemenin resmi bir özelliği olarak tanınması yaklaşık on yıl aldı.

1930 – Beyaz çizgiler = “dur işaretleri”

30'lar boyunca beyaz çizgiler de "dur işaretleri" olarak biliniyordu.
Bu işaretler, trafik akışına yardımcı olmak, hareketi kontrol altında tutmak için,
arabaların polis veya trafik ışıklarıyla karşılaşacağı kavşaklara yerleştirildi.

1934 – İlk Kedi gözü işareti

İlk kedi gözü işaretleri, gece ve görüşün zayıf olduğu sisli günlerde beyaz çizgilere yardımcı olmak için kedinin gözleri yolun ortasına yerleştirildi.

1938 – İlk profesyonel yol çizgi makinesi

Avusturalya Sidney Şehrinde ilk kez bir makine kullanarak beyaz merkezi yol çizgi işaretleri boyanmaya başlanıldı.

1951 – İlk zebra geçidi

Zebra geçitleri ilk olarak Birleşik Krallık'ta boyandı ve popülaritesi daha sonra dünya çapında birçok endüstriyel boyama projesine ilham verdi.

Bir dahaki sefere araba sürmeye çıktığınızda, o boya şeritlerinin size ilettiği dile getirilmeyen kurallara bilinçaltında nasıl uyduğunuza dikkat edin. Ve belki bir an için onlar olmasaydı içinde yaşayacağımız kaosu bir düşünün. Gelişmiş dünyadaki yol sistemlerimizin bu kadar sorunsuz çalışmasının nedeni, yol çizgi ve işaretlemelerine koşulsuz uyan sürücülerdir.